С ШВЕЦИЯ В СЪРЦЕТО: Калмар, част VIII

 

В настоящата публикация се отправяме към място с особено историческо значение не само за Швеция, но и за Скандинавия - лен Калмар, съхраняващ в себе си богатата история и стария дух на отминалите времена. Благодарение на наши колеги от специалност ,,Скандинавистика", посетили Калмар, имаме възможността да ви представим и няколко лични кадъра. Искрено им благодарим за това, че ги предоставиха!

И без да отлагаме повече, време е да се хвърлим с главата напред и да научим малко повече за лен Калмар - малко за неговата география и население, за историята, както и няколко любопитни факта.


Калмар от птичи поглед

снимка: тук

ТЕРИТОРИЯ И НАСЕЛЕНИЕ: Лен Калмар се намира в Южна Швеция, в югозападната част на на ландскап Смоланд (тук). Граничи с леновете Йоншьопинг, Крунибери, Йостерйотланд, Сконе и Блекинге и се простира на територията от 11 636 км². В лена има 12 общини: Вестервик, Вимербю, Оскаршхамн, Хултсфред, Хьогсбю, Мьонстерос, Нюбро, Калмар, Емабуда, Торшос, Мьорбюлонга, Борихолм. Населението на лена към края на 2024 г. наброява 246 352 д. (средно по 21, 1 д.км²). В град Калмар се намира клон на университета Лине, което предразполага за развитието на региона. В период от 200 г. се набелязва растеж от 100 000 д. Калмар се радва на особено добре запазена природа. В него има 2 национални парка, 14 защитени природни зони и ок. 100 природни резервата. 


Калмарският замък

снимка: Десислава Милушева

ИСТОРИЯ: Богатството на лена Калмар има важна роля в развитието на Швеция. Калмар е важен поради своето стратегическо местоположение на Балтийско море, през Средновековието е и един от граничните пунктове между Шведското и Датското кралство.

Края на XIV в. в скандинавските монархии настъпва огромна криза. Първо населението бива намалено наполовина след избухването на Чумата (чийто пиков момент настъпва в средата на XIV в.), но освен това и Кралство Норвегия и Кралство Швеция остават без наследници. В този момент единственото силно кралство е Дания, което под управлението на кралица Маргарета I Датска, владетелка на Дания (1387–1412), Норвегия (1388–1412) и Швеция (1389–1412), обединява трите кралства под своята корона. Съюзът на скандинавските страни е познат като Калмарската уния и просъществува до 1523 г., когато Швеция се отделя отново в самостоятелно кралство (тук). Обединението е наречено така, тъй като първият крал Ерик Померански (1397-1439) е коронован в Калмар на 17 юни 1397 г.


Кралица Маргарета I Датска, владетелка на Дания (1387–1412), Норвегия (1388–1412) и Швеция (1389–1412)

снимки: Белослава Загарева

Няколко столетия напред, по време на управлението през 1611-1613 г., по време на управлението крал Густав II Адолф (1611-1632), избухва т.нар. Калмарска война. Резултат от това е, че град Калмар заедно с прилежащите към него културни центрове, бива опожарен. Но освен като войн, крал Густав II Адолф е известен и със своите значителни реформи. В резултат на неговата политика, през 1634 г. започва делението на страната на ленове, като целта е по-бързо и ефективно управление.  Така на 22 юни 1634 г. бива подписан указ, отбелязващ създаването на лен Калмар. 

Стратегическото местоположение на Балтийско море прави Калмар важно място за управление на кралството и за търговия с другите страни. Център на новосформирания лен става Калмар, град с дълга история.

Ленът претърпява значителни промени през XIX в. Дотогава хората в местността се занимават предмно със земеделие, но поради настъпващата индустриализация и урбанизация в страната, започва процеса на миграция от малките в големите градове. 

В началото на ХХ в. индустрията започва да играе все по-важна роля. Традиционните отрасли като дървообработването и производството на метал започват да се развиват. Това има особено значение на Калмар и днес. Понастоящем се залага на новите индустрии и в ИТ сферата, телекомуникациите, цифровите медии и на туризма.


ТУРИЗЪМ: И този път ще обърнем внимание на туризма, тъй като е важна част от развитието на региона. Но когато става въпрос за туризъм, най-важното е за всеки един да се забавлява. Ние ви съветваме да комбинирате историята със забавата. 


→ Калмарският замък (на шведски език: Kalmar slott) се намира в близост до средновековното пристанище на града и играе много важна роля в историята на Шведското кралство още от XII в. По времето на крал Кнут Ериксон (1167-1195) замъкът се строи с допълнителна крагла кула кръгла укрепителна кула. През 1280 г. Магнус Ладулос изгражда отбранителна крепост около замъка, която впоследствие се превръща в основната кула на замъка. Замъкът Калмар е смятам за един от четирите най-важни замъци в страната.


Калмарският замък

снимка: Десислава Милушева



Катедралата в Калмар  (на шведски език: Kalmar Domkyrka) е естествено задължителна спирка по пътя на всеки уважаващ себе си турист. Изградена през 1682 г. Църквата е особено важен център за лена. От това може да се съди по десетките реновации, които търпи непрекъснато, благодарение, на които храмът е изключително добре запазен и днес.



Орган в катедралата в Калмар

Снимка: Десислава Милушева


Музеят на лен Калмар отвън

снимка: тук

Музеят на лен Калмар  (на шведски език: Kalmar läns museum) е една от наистина интересните атракции в района. Той предлага занимания за групи ученици, събития, както и различни изложби, посветени на изкуството, археологията и много други неща. Прилагаме линк към допълни ресурси при интерес от ваша страна да научите повече за дейността им.


ИЗТОЧНИЦИ НА ИНФОРМАЦИЯ: Fantastiska Kalmar länKalmar - sevärdheter

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ: Region Kalmar län, Kalmar Läns museumKalmarunionen

__________________________________

Интересно ли ви беше да научите повече за Швеция? Ако да, то можете да подкрепите страницата Faith is no doubt като харесате, коментирате, запазите и споделите публикацията със свои приятели.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Всичко е любов! ,,Три метра над небето“ и продължението ,,Искам те“ от Федерико Моча

Загубени в света на ,,Тревожни хора", роман на Фредрик Бакман

Опасна, красива, смъртоносна, животворна, но...никога постоянна, а променлива - ,,Тай-пан“ – Джеймс Клавел