Архивен файл №2: Норвегия и норвежкото общество
Привет, драги четящи!
В настоящата публикация ще обърнем поглед към вероятно най-популярната от трите скандинавски държави - Норвегия. Намерението ми с този тип публикации е да представя някои интересни, но не съвсем познати идеи и концепции от различните скандинавски страни. Затова и тук няма да разискваме широкоизвестният финансов фонд на страната, нито изключително комплексни политики на страната.
Население: 5,488,984 (към януари 2023)
Гъстота на населението: 14,3 д./кв.км.
Официален език: Норвежки език
Малцинствени езици: Саамски, романи, скандоромани, норвежки жестов език
Химн на страната: Ja, vi elsker dette landet
Форма на управление: конституционна монархия с демократична парламентарна правителствена система
Крал: Харалд V
Организации: ООН, НАТО, СЕ, Северен съвет, Северно отбранително дружество
Законодателна власт: Стортингет
Области: 11
Общини: 356 (към 2023 г.)
Прилежащи територии: Свалбард, Ян Майен, Буве
картата е приспособена за деца
ЕЗИКОВА СИТУАЦИЯ В НОРВЕГИЯ
При изясняването на езиковата ситуация в Норвегия е важно да си дадем ясна представа за историческия контекст. Понастоящем норвежкият е роден език на 90% от населението, с изключение на северните територии на страната, населявани от саами. Норвежката и датската азбука са идентични - те представляват латиница с три допълнителни знака æ, ø, å.
Норвежкият език има два правописни стандарта - bokmål (книжен език) и nynorsk (новонорвежки). Скандинавските страни - Дания, Швеция и Норвегия със съответните им прилежащи територии в историческия период, официално се намират в политически съюз, познат като Калмарската уния, в периода 1389-1523 г. След разпада на Калмарската уния, с напускането на Швеция, двете останали страни запазват своя Датско-норвежки съюз. Разликата е в това, че през 1536 г. Норвегия губи своя равностоен статус и наместо това е възприемана като васално владение на датския крал. С течение на времето от административниякралски апарат в страната се налага датската писмена форма. Датско-норвежкият съюз просъществува до 17 май 1814 г., когато Норвегия обявява независимостта си от Дания, като резултат от Наполеоновите войни. Норвегия не бива призната за независима на международната сцена и бива присъединена като компенсация на Швеция.
В този контекст, норвежците продължават да използват датския писмен език в своята литература и администрация. Но идеите на Просвещението и особено на Романтизма, засилват обществения дебат относно имплементирането на норвежкия език писмено. Тук се появат две страни на спора. Консерваторите - най-вече буржоазията, смятат, че е по-добре да оставят писмената форма да се развие естествено - т.е. да продължат с използването на bokmål и чрез постепенни реформи да уеднаквят писмената и устната форма на езика. Това не е за учудване, тъй като датският писмен език има елитарен статус в страната. Прогресивните, либерали и дребни занаятчии, са за създаването на отделни правила, съобразени изцяло с говоримия език. Ивар Осен и няколко десетилетия изследвания на норвежките диалекти резултират в съставянето на nynorsk. Днес по-разпространената форма е bokmål. Едва ок. 20 % от населението на страната използват nynorsk.
бележка: Допълнителна информация относно езиковата ситуация в Норвегия можете да откриете в източниците, както и в допълнителните ресурси, прикачени към статията.
ПОЛИТИЧЕСКА ОРГАНИЗАЦИЯ
Настоящият владетел на Норвегия - крал Харалд V, династия Шлезвиг-Холщайн-Зондербург-Глюксбург, е първият владетел от повече от VI в., роден на норвежка територия.
Норвегия е конституционна монархия с демократична парламентарна правителствена система. Подобно на шведския модел на управление и тук кралската власт има символична роля в управлението на страната.
Държавната власт в страната се основава на принципа за разделение на властта между парламента, правителството и съда. По отношение на административното деление страната е поделена на 11 области и 356 общини.
Норвежката законодателна власт - Стортинг, се състои от 169 места, които се запълват на основата на т.нар пропорционална представителност или инае казано всяка област има определен брой представители, пропорционален на населението. Изборите в страната се състоят на всеки четири години. Норвежкият парламент е еднокамарен. В продължение на повече от 100 години - от 1912 г. насам, политически страната е управлявана от т.нар. Arbeiderpartiet/Работническата партия.
В страната са провеждани два референдума - през 1972 и 1994 г. относно приемането на страната в Европейския съюз. И двата пъти норвежкият народ отхвърля идеята.
Конституцията на Норвегия или Kongeriket Norges Grunnlov бива ратифицирана на 17 май 1814 г. в Ейдсвол и се смята за една от най-демократичните за времето си. Датата 17 май е избрана за национален празник на страната.
ОБШЕСТВО
Привет от типичната норвежка двойка - Нора и Якоб. Нора е на 26 г., родом от Тромсьо, а Якоб на 28 г. и е от Ставангер. Понастоящем двамата живеят на семейни начела в Осло. Нора работи като психолог в местното училище, а Якоб работи по професионалната си квалификация като инженер.,,Типичният норвежец е богат, нали си имат петрол." Да, не бива да пропускаме знаменателното предколедно норвежко чудо. Точно преди Коледа през 1969 г. след няколкогодишни безуспешни търсения, биват открити в норвежкия сектор на Северно море т.нар. Ekofisk, един от най-големите залежи на петрол в света. Това, което обаче отличава норвежците от останалите нации с подобен тип залежи, е изборът да се експлоатира умерено, а парите от петрола да бъдат вложени в т.нар Oljefond - пенсионен държавен фонд, създаден през 2006 г., възлизащ на 14 826 норвежки крони към днешна дата. (повече информация можете да получите в допълнителните ресурси)
Въпреки това, обикновеният норвежец не спира да работи. Истина е, че средностатичстическата заплата на глава от населението е изчислена на 54 000 норвежки крони на месец (приблизително 4994 долара) за втората половина на 2023 г. Важно е обаче да отбележим, че това е заплатата без данъчното облагане. След удръжките, които възлизат на ок. 26,9 %, средната заплата възлиза на около 39 461 норвежки крони или средно 3662 долара.
Към публикуваната през февруари 2023 г. информация, 2,8 милиона от населението е с усгурена работа. От работоспособното население 818 000 души имат професионална квалификация. В обслужващия сектор заетостта е 583 000 души, последвано от техници, здравни и социални работници.
Най-често посочваната причина за брак в Норвегия е очакването и/или планирането на раждане. В това отношение Нора и Якоб не са изключение - планират да имат две деца в близко бъдеще. И мисълта за това не ги плаши. Все пак след раждането на едно дете, и двамата родители имат правото на 12 месечен отпуск, който да поделят помежду си. Тези 12 месеца включват 12 седмици преди раждането и другите 6 седмици след раждането, в които майката е задължена да остане у дома си. Този вид отпуск се полага при раждането на всяко следващо дете.
бележка: Тук са засегнати само най-основните и общоприети разбирания по отношение на норвежкия дом. В бъдещи публикации по темата вероятно ще засегнем и теми като образователна система, здравеопазване и социални осигуровки, както и работния пазар. принципите за равноправност и демокрация - също ключови за скандинавските общества концепции.
___________________________________________________________
T E N T A M E N #3
Картина: Hun farer landet rundt, Theodore Kittelsen 1894-'96 г.
1. Кой е настоящият монарх на Норвегия и какви са неговите функции? ......................................................................................................................
2. Колко стандартни писмени форми има норвежкия език? Кои са те? ......................................................................................................................
3. Колко са областите в страната към днешна дата? ......................................................................................................................
4. Коя дата е избарана за национален празник на Норвегия?
5. Какво е Oljefond?
Коментари
Публикуване на коментар